Image

AMTech

Development of an aviation aerospace mechatronics technician curriculum

AMTech

Praktyczne wykorzystanie STEMU w szkolnictwie zawodowym
Czym jest STEM/STEAM edukacja

Czym jest STEM/STEAM edukacja

Edukacja STREAM- postęp zaczyna się od działania. Uczymy jak myśleć, a nie co myśleć.


Pojęcie STREAM z ang. oznacza Science, Technologies, Robotics, Engineering, Arts, Mathematics. Koncepcja edukacji STREAM powstała w USA i początkowo nazywała się STEM. Ograniczała się do nauki, technologii, inżynierii i matematyki, czyli głownie skupiała się na naukach ścisłych.

Z czasem skrót wzbogacono o literę „A” odpowiadającą sztuce (ART), dzięki czemu w obszarze wsparcia znalazła się również prawa półkula mózgu, a edukacja STEAM stał się wiodącą metodologią w wielu placówkach oświatowych na całym świecie.

 
Source: https://streamedukacja.pl/

 

Jakie korzyści płyną z STEM/STEAM edukacji XXI w.

Jakie korzyści płyną z STEM/STEAM edukacji XXI w.

STEAM w szkolnictwie zawodowym ma na celu przygotowanie uczniów do praktycznego stosowania wiedzy naukowej i technologicznej, rozwijania umiejętności analitycznych, logicznego myślenia, pracy w zespole i rozwiązywania problemów technicznych. 
Przez praktyczne projekty i doświadczenia uczniowie mogą zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłej karierze zawodowej w dziedzinie technologii, inżynierii lub informatyki.
 

STEM/STEAM edukacja XXI w. 

  • rozwija kompetencje społeczne i obywatelskie wśród uczniów,
  • korzysta z nowych form i metod nauczania, 
  • uczy analityczno-kreatywnego myślenia,
  • stanowi naturalną motywację do nauki przedmiotów ścisłych, przez wielu uczniów nielubianych lub uznawanych za trudne, 
 
źródło: https://stemwszkole.pl/
     

Dobre praktyki wykorzystania STEM/STEAM w edukacji zawodowej – to działa!

Projekty i wydarzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki

Laboratorium Przyszłości to Program MEiN będący uzupełnienieniem tradycyjnego modelu edukacyjnego o najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) pozwoli lepiej przygotować polską młodzież na wyzwania przyszłości. W szczególności te powiązane z rynkiem pracy i gotowością do pracy w zawodach przyszłości - w tym takich, które według ekspertów jeszcze nie istnieją. 


Mobilne Laboratoria Przyszłości (MLP) to 16 wyposażonych w nowoczesny sprzęt edukacyjny busów, które we wrześniu 2022 r. wyruszyły na drogi wszystkich województw. Zespoły edukatorów z pasją prowadzą dla uczniów interaktywne lekcje, udowadniając, że zabawa może być nauką i wspierając rozwój m.in. kompetencji przyszłości.
 
   
źródło: https://www.gov.pl/web/laboratoria/mobilne-laboratoria

Liga Robotów to ogólnopolski turniej robotyczny oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Pomaga kształtować otwarte i kreatywne umysły, na miarę XXI wieku. To projekt, na skalę światową, wspierający talenty.
 

 
   
Źródło:www.gov.pl/ligarobotow

 

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK działająca w ramach programu Laboratoria Przyszłości to nowoczesna przestrzeń na mapie Warszawy łącząca świat kultury z nowoczesnymi technologiami. Idea Hali została oparta na tzw. kierunkach STEAM.  
   
Źródło:https://www.gov.pl/web/laboratoria/oficjalne-otwarcie-hali-laboratoria-przyszlosci-crpk

   

 

 

Oficjalna strona ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce. 
Znajdziesz tu również informacje o wydarzeniach i inicjatywach wspierających projekty STEM i STEAM w kraju.
 

 
   
Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka

 

Stowarzyszenia, fundacje promujące edukację STEM/STEAM

Fundacja PFR to organizacja non-profit powołana w 2018 roku przez Polski Fundusz Rozwoju. Została stworzona, aby realizować projekty społeczne i umożliwić spółce podejmowanie działań odpowiedzialnych społecznie. 

Fundacja w 2019 roku uruchomiła Centralny Dom Technologii - nowy, inspirujący punkt na edukacyjnej mapie Warszawy, w którym otwarty umysł, technologia, nauka i biznes przenikają się wzajemnie. To pierwsza w Polsce przestrzeń oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne w metodologii STEAM dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych, a także miejsce, w którym biznes spotyka się z nowymi technologiami.

 
   
Źródło: https://fundacjapfr.pl/

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w Polsce jest instytucją odpowiedzialną za rozwój edukacji, w tym również programy współpracujące z STEM. FRSE wspiera wiele  programów edukacyjnych, które mają na celu promowanie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki w szkołach.
Jednym z głównych programów realizowanych przez FRSE jest Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER), który obsługuje również działania z zakresu STEM. Program POWER finansuje projekty edukacyjne, w tym te związane z rozwijaniem obszaru nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Działania te mają na celu naukę jakości nauczania STEM oraz korzyści dla uczniów tych dziedzin.
Ponadto, FRSE jest również odpowiedzialny za koordynację programu „STEM w szkole”, który ma na celu wprowadzenie nauczania STEM w polskich szkołach na różnych poziomach edukacji. 
 

 
   
Źródło: https://www.frse.org.pl/

 

Wydarzenia STEM/STEAM

15-16.05.2023 - Konferencja STEAM & AI in Education, dla zainteresowanych eksponowaniem potencjału STEAM. 

 

„Instytut Badań Edukacyjnych był patronem konferencji "STEAM w Szkolnych Laboratoriach Przyszłości„.  Wydarzenie odbyło się 19 kwietnia 2023.

Źródło: https://www.ibe.edu.pl/index.php/pl/aktualnosci/1971-konferencja-steam-ai-in-education

STEAM TO NIE PROBLEM! Pierwsze stacjonarne Ogólnopolskie Forum Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii. W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się 12.04.2023, pierwsze stacjonarne wydarzenie pracowni PAKT.
 


Źródło: https://www.gov.pl/web/cppc/
 
 
Źródło: https://www.ibe.edu.pl/index.php/pl/aktualnosci/1989-steam-w-szkolnych-laboratoriach-przyszlosci-z-udzialem-ibe

 

Aktywizacja dziewcząt/kobiet w edukacji STEM/STEAM

Okrągły Stół (dla Kobiet) w STEM to partnerska inicjatywa osób i instytucji zainteresowanych popularyzacją nauk technicznych i ścisłych, twórczym zbliżeniem pomiędzy światem uczelni i biznesu technologicznego i uruchamianiem potencjału kobiet w nauce, technologii, innowacji. W 2020 roku fundacja Intel Foundation wraz z fundacjami Gordon and Betty Moore Foundation oraz Charles Stewart Mott Foundation zapoczątkowały ruch Milion Girls Moonshot. Obecnie tylko około jednej piątej dyplomów inżynieryjnych jest zdobywanych przez kobiety, więc ruch ten ma na celu tworzenie i popularyzowanie możliwości edukacyjnych w zakresie inżynierii i informatyki wśród dziewcząt. Organizacja pragnie również dotrzeć do miliona dziewcząt poprzez angażowanie w programy STEM, finansowanie stypendiów oraz zbiorowe podejście do wzmacniania istniejących społeczności.

 
   
Źródło: http://potencjalkobiet.pl/round-table

 

Ranking szkół STEM/STEAM

Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka – a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych.
Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być inspirującym przykładem dla innych. 
Ranking został oparty na trzech kryteriach:
wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka (50%);
wynikach matury obowiązkowej z matematyki (35%);
sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (15%).
 
   
Źródło:https://perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=2983&Itemid=403
 
IV Edycja konkursu STEM PW

Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, Program jest adresowany do młodzieży szkół średnich oraz nauczycieli. Przedsięwzięcie to ma na celu podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM. W ramach projektu odbywa się konkurs interdyscyplinarny uwzględniający wymagania w zakresie rozszerzonym programu nauczania z fizyki, matematyki i informatyki w szkole średniej. Uczniowie biorący w nim udział mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy,  poprzez uczestniczenie w wykładach czy warsztatach organizowanych przez Politechnikę Warszawską. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, zawodowych, matematyki i informatyki są wspierani poprzez szkolenia i konferencje.
To wyjątkowe partnerstwo trzech instytucji: szkoły – placówki doskonalenia nauczycieli – uczelni wyższej. Projekt zapewnia współpracę trzech najważniejszych podmiotów w dziedzinie nauczania i uczenia się – Ucznia – Nauczyciela – Wykładowcy Akademickiego. Dopiero takie podejście pozwala na pełny rozwój i wykorzystanie potencjału młodzieży.
 

 
   
 Źródło: https://stem.pw.edu.pl/projekt-edukacyjny/
Wsparcie techniczne i merytoryczne edukacji zawodowej STEM

Microsoft Education

„Wszyscy uczniowie zasługują na równy dostęp do edukacji – bez względu na to, gdzie mieszkają i w jaki sposób się uczą. Dokładamy wszelkich starań, aby opracowywać bezpieczne i inkluzywne rozwiązania edukacyjne, które pomagają wszystkim osiągać najwyższy potencjał w szkole i poza nią.”

źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl/education

 

LEGO Education

 
źródło: https://akcesedukacja.pl/lego-education

 

Intel Foundation

Źódło: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/education/k12/teachers/stem-education.html

Intel Polska jest aktywnie zaangażowany w rozwój STEM i wspierania inicjatyw edukacyjnych w kraju. Jeden z programów realizowanym przez Intel Polska jest Intel Edukacja. Program ten ma na celu rozwijanie umiejętności twórczych  wśród uczniów i nauczycieli. W ramach tego programu Intel organizuje szkolenia dla nauczycieli, dostarcza materiały dydaktyczne oraz promuje metody nauczania w obszarze STEM.
Działania Intel Polska w dziedzinie STEM mają na celu rozwijanie talentów technologicznych, wspieranie innowacyjności i budowanie silnej bazy wiedzy w kraju.

STEM/STEAM a DRONY

STEM/STEAM a DRONY

DRONY W EDUKACJI, kompletny program edukacyjny dla szkół podstawowych i średnich polegający na użyciu małych bezpiecznych dronów do nauki programowania, podstaw programowych z fizyki i matematyki oraz kształcenia umiejętności miękkich. Scenariusze lekcji opracowane wspólnie z uczelniami wyższymi uwzględniające wszystkie potrzeby szkoły i nauczycieli. Każdy ze scenariuszy to osobna misja zawierająca określony temat związany z przedmiotem zajęć.


Za pomocą małych, bezpiecznych dronów uczniowie mogą w praktyce poznać czym jest m.in. siła nośna, poznać zasady bezpieczeństwa oraz używając aplikacji w smartfonach tworzyć skrypty dla dronów w Scratchu, Pythonie czy Swift.
 

 
   
Źródło: https://www.dronywedukacji.pl/

 

Podsumowanie

Podsumowanie

Chociaż kształcenie STEM nie jest nowym pomysłem, szkoły zmieniają swoje podejście do kształcenia w tym obszarze. Młodzież na co dzień otoczona jest technologią. Zamiast skupiać się na nauczaniu w jaki sposób korzystać z technologii w celu przygotowania uczniów na czwartą rewolucję przemysłową, technologia powinna stanowić centrum działań edukacyjnych uczniów, aby maksymalizować efekty uczenia. Przejście na program nauczania oparty na technologii i kształceniu umiejętności pomaga dzieciom i młodzieży w zdobywaniu konkretnych zestawów umiejętności i wykształceniu sposobów myślenia, które stanowią narzędzia do sprostania wyzwaniom szybko zmieniającego się świata i przygotowuje uczniów do zawodów przyszłość.

html https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/education/k12/teachers/stem-education.html
 
 

 

 



Keywords

doświadczenia, eksperyment, korelacja międzyprzedmiotowa, inspiracja, kreatywność, samodzielność, próbowanie, technologie informatyczne, szkoła przyszłości, VR, 3D, teamwork, openmind, tolerancja, równe szanse, wsparcie, IV rewolucja przemysłowa

Objectives/goals:

  • Zrozum, jak ważne jest zaangażowanie uczniów w STEM/STEAM edukację.
  • Zidentyfikuj strategie tworzenia angażującego środowiska do nauki w oparciu o STEM/STAM.
  • Poznaj przykłady dotyczące aktywnego włączania w edukację reguł opartych na STEM/STEAM.
  • Zrozum rolę technologii w zaangażowaniu uczniów, kładąc nacisk na efektywne wykorzystanie narzędzi i platform technologicznych w celu promowania zaangażowania uczniów w szkolenia oparte na STEM/STEAM.
  • Sprostaj wyzwaniom/problemom i rozwiązaniom dotyczącym zaangażowania studentów w edukację STEM/STEAM.
  • Monitoruj, oceniaj zaangażowanie uczniów w edukację STEAM/STEAM.

Learning Outcomes

Zwiększona wiedza na temat zasadności kształcenia zawodowego według metody STREAM.

Dostosowanie programów nauczania, podstawy programowej do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Kształcenie świadomego, kreatywnego, podejmującego wyzwania przyszłego pracownika.

Zwiększenie nacisku na kształcenie kompetencji przyszłości
i umiejętności praktycznego ich zastosowania w życiu.

Kształcenie  umiejętności aktywnego uczenia się.

Przygotowanie kadry pedagogicznej do nowych wyzwań
i sposobów nauczania.

Umiejętność wykorzystania najnowszych technologii I rozwiązań w procesie nauczania..

Related Glossary



Related training material

Partners