Wprowadzenie do technologii BSP i jej przyszłość
Opisz mechanizm sterowania BSP z platformą stałopłatową z konwencjonalnym startem i lądowaniem (CTOL)
Sterowanie w osi pionowej VTOL
Sterowanie trójosiowe (odchylenie/pochylenie/przechylenie)
Sterowanie dwuosiowe (odchylenie/przechylenie)
Jakie najważniejsze technologie umożliwiły pierwszy udany lot BSP?
Teleautomatyka
Teleautomatyka i mechaniczny żyrokompas
Mechaniczny żyrokompas
Co oznacza poziom autonomii? Nazwij rodzaje sposobów sterowania BSP
Poziomy autonomii klasyfikuje się w skali od 0 (brak autonomii) do 5 (pełna autonomia). W BSP wyróżnia się trzy rodzaje sterowania: manualne, stabilizowane przez autopilota i automatyczne
Poziomy autonomii klasyfikuje się w skali od 0 (brak autonomii) do 5 (pełna autonomia). W BSP wyróżnia się dwa rodzaje sterowania: manualne i automatyczne.
Poziomy autonomii klasyfikuje się w skali od 0 (brak autonomii) do 4 (pełna autonomia). W BSP wyróżnia się trzy rodzaje sterowania: manualne, stabilizowane przez autopilota i automatyczne.
Istnieje kilka rodzajów dodatkowych ładunków (payload), w jakie mogą być wyposażane BSP. Co oznacza aktywny i pasywny system wykrywania?
Czujniki aktywne emitują energię elektromagnetyczną w kierunku obiektów zewnętrznych w celu zarejestrowania i przeanalizowania odbitej energii. Czujniki pasywne, takie jak kamery wizyjne, rejestrują wyłącznie energię emitowaną przez zewnętrzne źródła
Czujniki aktywne emitują energię elektromagnetyczną w kierunku obiektów wewnętrznych w celu zarejestrowania i przeanalizowania odbitej energii. Czujniki pasywne, takie jak kamery wizyjne, rejestrują wyłącznie energię emitowaną przez zewnętrzne źródła.
Czujniki aktywne emitują energię elektromagnetyczną w kierunku obiektów zewnętrznych w celu zarejestrowania i przeanalizowania odbitej energii. Czujniki pasywne, takie jak kamery wizyjne, rejestrują wyłącznie energię emitowaną przez wewnętrzne źródła.
Nazwij pięć komercyjnych zastosowań BSP i opisz jego zalety w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.
Przeglądy samolotów; kontrole stanu rurociągów naftowych, gazociągów, linii energetycznych, elektrowni; kontrole stanu infrastruktury publicznej (mosty, tamy, drogi itp.); wykonywanie zdjęć lotniczych w celu sporządzenia map i planów (aerofotogrametria)
Kontrole stanu budynków; przeglądy samolotów; kontrole stanu rurociągów naftowych, gazociągów, linii energetycznych, elektrowni; kontrole stanu infrastruktury publicznej (mosty, tamy, drogi itp.); odwzorowanie kartograficzne
Kontrole stanu budynków; przeglądy samolotów; kontrole stanu rurociągów naftowych, gazociągów, linii energetycznych, elektrowni; kontrole stanu infrastruktury publicznej (mosty, tamy, drogi itp.); wykonywanie zdjęć lotniczych w celu sporządzenia map i planów (aerofotogrametria)
Na czym polega model sera szwajcarskiego, ilustrujący błąd ludzki?
W aspekcie czynników ludzkich model sera szwajcarskiego ilustruje, że do wypadków prowadzi ostatecznie wyłącznie zaistnienie określonych warunków wstępnych.
Model sera szwajcarskiego jest często używany do opisania, w jaki sposób błędy prześlizgują się przez różne poziomy nadzoru, by – w połączeniu z określonymi pewnymi warunkami wstępnymi – ostatecznie doprowadzić do wypadku.
Koncepcja sera szwajcarskiego nie istnieje.
W jaki sposób operatorzy/piloci/załoga mogą zwiększać świadomość sytuacyjną?
Świadomość sytuacyjną można poprawić, uwzględniając następujące elementy w operacjach BSP: Czujność i działanie.
Świadomość sytuacyjną można poprawić, uwzględniając następujące elementy w operacjach BSP: Czujność – zwracanie właściwego rodzaju uwagi; diagnoza – identyfikacja pierwotnej przyczyny danej sytuacji; analiza ryzyka – zrozumienie, jaki wpływ ma określona sytuacja; działanie – podejmowanie właściwych działań w celu ograniczenia ryzyka.
Świadomość sytuacyjną można poprawić, uwzględniając następujące elementy w operacjach BSP: Czujność – zwracanie właściwego rodzaju uwagi; diagnoza – identyfikacja pierwotnej przyczyny danej sytuacji; analiza ryzyka – zrozumienie, jaki wpływ ma określona sytuacja; działanie – podejmowanie właściwych działań w celu ograniczenia ryzyka.
Świadomość sytuacyjną można poprawić, uwzględniając następujące elementy w operacjach BSP: Diagnoza – identyfikacja pierwotnej przyczyny danej sytuacji; analiza ryzyka – zrozumienie, jaki wpływ ma określona sytuacja; działanie – podejmowanie właściwych działań w celu ograniczenia ryzyka.